O ZESPOLE

etnos ensemble

etno-jazzowy klimat

Etnos Ensemble to zespół muzyczny wykonujący autorskie kompozycje inspirowane wpływami etnicznymi z całego świata oraz muzykę bałkańską, polską i żydowską.

Zespół tworzy grupa zaprzyjaźnionych instrumentalistów. Styl, który prezentują w swojej muzyce jest indywidualny i oryginalny, dlatego trudno go określić jako jeden gatunek. Najczęściej w muzyce grupy można usłyszeć wpływy tradycyjnej muzyki bałkańskiej, polskiej, klezmerskiej z elementami jazzu.

Etnos Ensemble stawiają na wyrazistość brzmienia i szczerość swojego przekazu.
Dzięki temu na scenie porwani muzycznym żywiołem, wciągają słuchaczy w swój dźwiękowy świat i nie pozwalają nikomu pozostać obojętnym na ich muzykę.

W 2008 roku akordeonista Konrad Merta i wiolonczelista Piotr Gach poznali się podczas studiów w katowickiej Akademii Muzycznej. Szybko połączyła ich wspólna pasja do muzyki bliżej nieokreślonej lecz przyprawionej wpływami etno-słowiańskimi. Tak powstał duet, który stworzył fundament dla dalszych poszukiwań i twórczości w tej przestrzeni.

Muzycy występowali wspólnie od jakiegoś czasu, gdy w 2014 roku do współpracy przy kilku koncertach zaprosił ich klarnecista Bartosz Pacan. Projekt muzyczny będący owocem działań tria okazał się bardzo udany co przyczyniło się do zacieśnienia współpracy.

Instrumentaliści poszukując harmonijnej formy zespołu etniczno-folkowego stwierdzili, że uzupełnienie składu o instrument basowy jest konieczne. W połowie 2016 roku, po kilku miesiącach poszukiwań kontrabasisty rozpoczęli próby z Łukaszem Mazankiem. Od tego momentu można mówić o powstaniu Etnos Ensemble.

Zespół już po kilku miesiącach wszedł do studia i z końcem 2016 roku wydał debiutanckialbum, który można zakupić przy okazji koncertów. Etnos w zaledwie rok od powstania wystąpili już w takich miejscach jak: Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach, Teatr Ziemi Rybnickiej oraz Studio Koncertowe S1 im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

Z początkiem 2018 roku Etnos otrzymali stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na dalszy rozwój artystyczny i wydanie płyty. Stypendium to przyznawane jest najciekawszym młodym polskim artystom.

Obecnie muzycy intensywnie koncertują i pracują nad materiałem na w pełni autorski album.

sylwetki muzyków

Bartek Pacan

Klarnecista, który ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Janickiego. Od 2010 roku jest członkiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Doskonalił również swój warsztat u Piotra Szymyślika, Arnaud Leroy, Valtera Vitka, Jiri Hlavaca, Nicholasa Coxa, Davida Krakauera. Bartek jako solista koncertował z orkiestrami: NOSPR, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Śląską, Filharmonią Częstochowską oraz Filharmonią Rybnicką.

W Etnos Barek jest bardzo silną i charyzmatyczną osobowością. Swoją grą
przyciąga i porusza nie tylko melomanów, ale i początkujących słuchaczy. W wolnych chwilach z przyjemnością całym sobą oddaje się on pełnieniu roli tatusia swojej maleńkiej pociechy.

Konrad Merta

Akordeonista, aranżer i kompozytor, który ukończył studia doktoranckie w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie akordeonu prof. Joachima Pichury i dr Piotra Chołołowicza. Swoje umiejętności doskonalił również w Folkwang Universität der Kunste w Essen. Wielokrotnie koncertował w Europie, Azji i Afryce poszukując tam muzycznych inspiracji.

Muzyka, a zwłaszcza muzyka z elementami folku jest dla Konrada Merty sposobem na życie. To właśnie on jest „mózgiem” przedsięwzięcia o nazwie Etnos Ensemble. Właściwie może powiedzieć, że po latach zajmowania się tą dziedziną upodobnił się do niej pod względem charakteru. Konrad swoim postępowaniem, zachowaniami i energią oddaje sedno muzyki etnicznej – jest spontaniczny, żywiołowy i radosny, jednak potrafi też na chwilę pozostać w zadumie i pełnej harmonii. To wszystko słychać i czuć w jego kompozycjach i aranżacjach.

Piotr Gach

Wiolonczelista urodzony w Słupsku, gdzie w wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na
instrumencie. Piotr jest laureatem wielu nagród i stypendiów. Po ukończeniu liceum, dzięki wsparciu Korporacji City of London został studentem w Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Po powrocie do Polski rozpoczął współpracę z adt dr Piotrem Janosikiem, u którego ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Aktualnie występuje z orkiestrami Filharmonii Krakowskiej, Radomskiej Orkiestry Kameralnej oraz Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO.

Podczas występów w Etnos można go poznać nie tylko jako świetnego instrumentalistę, ale i również konferansjera na kształt frontmanów. To między innymi dzięki jego wypowiedziom koncerty grupy nabierają niepowtarzalnego charakteru i przybliżają słuchaczom specyfikę muzyki folkowej. Jego oryginalny sposób mówienia o muzyce wzbogacony słuszną porcją osobistych przemyśleń na temat muzyki sprawiają, że koncerty grupy pozostają na długo w pamięci publiczności.

Łukasz Mazanek

Kontrabasista, świeżo upieczony absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył w klasie kontrabasu as. Krzysztofa Firlusa. Wcześniej pociągnięcia smyczkiem i pizzicata doskonalił pod okiem mgr Gerarda Przybyły w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Bytomiu. Jest laureatem licznych przesłuchań i festiwali. Koncertuje jako solista, kameralista, muzyk orkiestrowy – jest liderem grupy kontrabasów w orkiestrze Sinfonietta Cracovia.

Kolejną wielką pasją Łukasza obok muzyki jest jedzenie, a właściwie gotowanie. Szczególnie upodobał on sobie cukiernictwo, co bardzo odpowiada pozostałym członkom zespołu! W Etnos odpowiada On również za transport, ponieważ jako jedyny potrafi do starego Opla Corsy zapakować kontrabas, wiolonczelę, gitarę i trzech pasażerów.

współpraca

Kasia Merta

Młoda wokalistka i skrzypaczka. Obecnie studentka Akademii Muzycznej w Katowicach, a prywatnie siostra lidera zespołu Konrada Merty. Na estradzie po raz pierwszy wystąpiła mając 9 lat. Dwa lata później, wraz z rodzinnym zespołem, nagrała folkowy album „Ziemia” (2008 r.). Jest laureatką kilkunastu nagród zdobytych w latach 2007-2016 na konkursach i festiwalach muzycznych.

Grę i śpiew Kasi można usłyszeć w ramach projektu „Etnos i goście”. Głos tej młodej wokalistki uważany jest za czysty i naturalny – idealnie oddający charakter i specyfikę repertuaru wykonywanego przez zespół. Natomiast jej wirtuozowska gra na skrzypcach dodatkowo „podkręca” dynamizm grupy.

Przemek Pacan

Perkusista niezwykły i wszechstronny. Absolwent słynnego Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej katowickiej Akademii Muzycznej. Jego gra to kolejny element wpisujący się w projekt koncertowy „Etnos i goście”.

Każda osoba interesująca się polskim jazzem i szerokorozumianą muzyką rozrywką na pewno nie raz słyszała jego grę, ponieważ występował z takimi artystami i grupami jak: Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Marcin Pospieszalski, Andrzej Smolik, Martyna Jakubowicz, Kasia Kowalska, Ania Rusowicz, Piotr Machalica, Andrzej Grabowski, Krzak czy Armia.

Jego dyskografia obejmuje jak dotąd 19 albumów studyjnych oraz nagrania muzyki do filmów, seriali i spektakli teatralnych.

Marcin Jadach

Życie artystów, a zwłaszcza muzyków jest niezwykle dynamiczne. Czasem dostajemy propozycję występu na tzw. „za pięć dwunasta” i tym sposobem termin zastaje naszego kontrabasistę Łukasza Mazanka w dalekiej Azji lub w miejscu, o którego isteniniu wie tylko on sam.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzi i godnie go zastępuje muzyk od zadań specjalnych – Macin Jadach. To kontrabasista i gitarzysta basowy pochodzący z podkarpacia. Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Chętnie udzielający się w szeroko pojętych alternatywnych przedsięwzięciach muzycznych. Miał okazję występować u boku czołowych artystów polskiej estrady takich jak: Grażyna Łobaszewska, Natasza Urbańska, Justyną Steczkowska, Natalia Niemen, Skubas i Mateusz Pospieszalski.